Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Martin - Memorandové námestie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

memorandum

"Na školách a úradoch by sa na tomto území mala používať iba slovenčina. " - už len to by bol dôvod, aby uhorský snem memorandum zmietol zo stola ako nacionalistický a šovinistický pamflet. Na území, kde bola početná maďarská a nemecká menšina by mala byť odrazu JEDINÝM jazykom slovenčina? Slovenčina, jazyk, na ktorého spisovnej podobe sa ešte stále samotní slováci nevedeli dohodnúť? To ako keby dnes rusíni prijali memorandum, v ktorom by žiadali, aby jediným jazykom v rusínskej oblasti východného slovenska bola rusínčina (vrátane miest, ktoré sú takmer úplne slovenskojazyčné). Šanca prijatia takého memoranda slovenskou vládou je asi rovnaká :-)

(našťastie rusínov sa nám podarilo takmer úplne asimilovať, takže problémy robiť nebudú...)
 

Nazdávam sa,

že to nie je celkom porovnateľné. Ostrovčeky maďarskej a nemeckej menšiny boli, ale aké? Napr. v Turci bolo dosť Nemcov, na Spiši, stačí, keď pod Tatrami sa prejdeš po cintorínoch a popozeráš náhrobky. Ale v Turci na starých náhrobkoch nájdeš v ruštine Večnaja pamjať, a to nielen v Martine, ale aj na dedinách. Maďarské tu nájdeš veľmi málo, len sem-tam asi bývalí štátni zamestnanci...
 

ɾɡ

A kde žila v tom čase početná maďarská menšina? Maďari žili v tom čase len na juhu. Napr. v Turci neboli Maďari prakticky vôbec, ani medzi šľachtou. A nielen v Turci. To tvoje porovnanie s Rusínmi je úplne smiešne a zavádzajúce. Na Slovensku v tom čase neboli (okrem juhu) žiadne väčšinovo maďarské mestá, ani maďarské dediny. Pozri sa na túto stránku:
http://www.infostat.sk/vdc/pdf...
a pozri si mapku, ktorá je úplne dole a ktorá ukazuje národnostné zloženie obyvateľstva na Slovensku v polovici 19. storočia a uvidíš, že tam nie sú na väčšine Slovenska žiadne maďarské jazykové ostrovy. Maďarmi obývané oblasti sú tam zaznačené len ja juhu a väčšina Slovenska je tam zaznačená, ako územie súvisle obývané Slovákmi. Takže autonómna oblasť v ktorej by bola slovenčina jediným úradným jazykom sa tam dala v úplne v pohode vytvoriť a to bez toho, aby boli Maďari akokoľvek diskriminovaní.
 
Hodnoť

mapa

Vďaka za mapku, jasne dokazuje početnú nemeckú menšinu :-)

Bohužiaľ, nie sú na nej zobrazené percentuálne počty, iba obce podľa prevažujúcej národnosti - ak teda je obec 20% maďarská a 80% slovenská, na mapke bude slovenskou farbou...

Nebola náhodou inteligencia prevažne maďarskojazyčná? (kto už mal vzdelanie, tak asi po maďarsky vedel lepšie ako po slovensky) A nevychovávali svoje deti už radšej v maďarčine? To, že materinský jazyk ich rodičov a starých rodičov bola slovenčina tým deťom mohlo byť srdečne ukradnuté, keď odmalička hovorili po maďarsky, a aj sa považovali za maďarov. A teraz príde akési memorandum a chce, aby JEDINÝM jazykom v školách a na úradoch bola slovenčina. Nie dodatočným. Nie rovnoprávnym. Ani nie hlavným. Ale JEDINÝM. Ako keby maďari na juhu Slovenska chceli v memorande, aby JEDINÝM jazykom v školách a na úradoch bola maďarčina.

(poznámka: môj príspevok je myslený mierne ironicky - nie je cieľom nikoho napádať ani znevažovať. Len porovnávam historické a súčasné paralely, skúsme si len tak zameniť slovenčinamaďarčina a predstaviť si, že to memorandum by dnes mali publikovať maďari z južného Slovenska - to by bolo na občiansku vojnu, Slotu by aj roztrhlo :-))
 

ɾɡ

"Nebola náhodou inteligencia prevažne maďarskojazyčná? (kto už mal vzdelanie, tak asi po maďarsky vedel lepšie ako po slovensky) A nevychovávali svoje deti už radšej v maďarčine? To, že materinský jazyk ich rodičov a starých rodičov bola slovenčina tým deťom mohlo byť srdečne ukradnuté, keď odmalička hovorili po maďarsky, a aj sa považovali za maďarov. A teraz príde akési memorandum a chce, aby JEDINÝM jazykom v školách a na úradoch bola slovenčina."
V tom čase ešte určite nie. K tomu prišlo až v čase najtvrdšej maďarizácie, ktorá sa začala po roku 1867. V tom čase bolo ešte vyložených maďarónov medzi Slovákmi dosť málo. V tom čase ešte väčšina mešťanov, zemanov a inteligencie v Slovákmi obývaných oblastiach na dnešnom Slovensku (ktorých bola väčšina) hovorila po slovensky a mnohí ešte po maďarsky ani nevedeli. Ináč na tom memorandovom zhromaždení prevažovali zemania, mešťania, kňazi a inteligencia a aj väčšinu signatárov memoranda tvorili ľudia z týchto spoločenských vrstiev. Aj na tej maľbe, ktorá zachytáva memorandové zhromaždenie sú takmer výlučne ľudia oblečení v zemianskom alebo meštianskom oblečení, ľudí v ľudových krojoch tam takmer ani nevidieť.
 

Porovnávať

mechanicky situáciu z polovice 19. stor. so situáciou dneška sa mi zdá dosť od veci. Vtedy bol v popredí národnostný princíp, dnes je spoločnosť založená na občianskom princípe, nie?
 

ústava

preambula ústavy SR sa mi zdá dosť národnostne orientovaná :-)

Rovno už slová "my národ slovenský" namiesto (moderného, západoeurópskeho) "my občania Slovenskej republiky" alebo tak nejak...
 

menšiny

Nečudo, že národn(ostn)é menšiny sa cítia odsunuté a nechcené a obracajú sa radšej k iným štátom.. teda aspoň jedna menšina :-)
 

Do akej miery

sú nespokojní obyčajní ľudia so svojimi dennými problémami, podobnými ako majú príslušníci väčšinového národa, a do akej miery predstavitelia, ktorí si na tom stavajú svoje pomníky?
 

áno

Presne tak... stačí si pozrieť inú menšinu, Rómov, do akej miery im vadí to, že ich jazyk nemá postavenie absolútne nijaké, že ich deti vyučujeme priamo v inom jazyku, že nemajú vlastné písmo (teda majú, ale nepoznajú a nevedia o tom, a na Slovensku zaviedli iné), knihy, literatúru, nič.... a do akej miery im vadia iné veci (ktoré radšej nebudeme vymenovávať).
 

Áno,

s tým súhlasím, ale zas treba brať do úvahy situáciu, kedy bola pripravovaná. Odvtedy sa za relatívne krátke obdobie toho veľa zmenilo.
 

"Re" Porovnávať....

Myslímsi že od občianskeho princípu máme ešte ďaleko.
Inak pekný článok. Bohužial, z počtu reakcii vidno záujem Slovákov o svoje dejiny.
 

Dosť ďaleko,

ale bude aj blízko, len to chce čas. A sú tu takí, ktorí uprednostňujú iný princíp ako občiansky.
 
Hodnoť

Janko,

veľmi sa mi páči Tvoj článok, aj fotky, ktoré si uverejnil. Tie miesta sú mi veľmi blízke, keď som bol v lete v Martine, tiež som si ich pofotil.
Z niektorých diskusných príspevkov som trošku smutný...slovenská inteligencia v tom čase žijúca na Slovensku vychovávala svoje deti k láske k slovenskému jazyku, k národu. Keď sa človek poprechádza a pozorne pozrie na mená osobností pochovaných na národnom cintoríne v MT, ale aj na iných, napr. v Liptovskom Mikuláši, a niečo vie o ich národnom cítení, tak vie, že to bolo tak.
 

Peter,

máš pravdu, drvivá väčšina Slovákov bola taká ako píšeš. Aj turčianski zemani všetko zanietení Slováci, aj väčšia časť Košútovej rodiny, čo majú náhrobky v lesíku na ich bývalom sídle na terajšom sídlisku Košúty I.
 
Hodnoť

 

Prijemny a poucny clanok, s tymi fotkami je to zaujimavejsie.
Cloveku to ani ani nedojde, ako to muselo byt vtedy, to, co je samozrejme, za to sa museli bit.
Hlavne, ze nasim bohom je anglictina, hlavne, ze deti vedia speakovat a neovladaju poriadne materinsky jazyk:-(
je to smutne
 

Máš pravdu,

Modrýzvonček, úcta k rodnému jazyku sa vytráca. Dobre to vidieť aj na úrovni gramatiky niektorých blogerov:-)
 
Hodnoť

 

Na tomto námestí som už strávil vela čas , vďaka za uverejnenie. :)
 

Aj odo mňa vďaka,

a len tak mimochodom: Si Martinčan?
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Vanda Tuchyňová: Hrozí v okolí Žiliny ekologická havária? Každá väčsia búrka môže vyliať nebezpečný odpad 217
 2. Martin Fletcher: Vladimír Kiseljov zahájil v Hradci Králové svou výstavu pod názvem: Zkušenosti srdce 204
 3. Miriama Letovanec: Čo so štátnymi nemocnicami...? Rozhodujme na základe dát... 198
 4. Nikoleta Čáková: Ukončime koronakrízu ! - výzva psychológa vláde, novinárom a ľuďom 94
 5. Jaroslav Vidan: Pozdrav pápeža Františka ministrovi Krajčimu ! 83
 6. Věra Tepličková: Ešte pred tromi mesiacmi trestný čin. Dnes? Možná podmienka. 65
 7. Mišo Šesták: Utekáč: Keď vám zamestnávateľ zničí zdravie 50
 8. Lórant Kulík: Fotoglosa: Motoristovi nehrozí, že rúška zabudne doma 38
 9. Michal Šimečka: Čo pre nás znamená Orbánov glóbus s Veľkým Uhorskom 38
 10. Marek Mensák: Rodičia vyzývajú k celonárodnej diskusii o vízii školstva 35

Rebríčky článkov


 1. Olívia Lacenová: IPO Warner Music „bodovalo“ napriek koronakríze
 2. Gabo Németh: Rozchod
 3. Eva Rohrman Madová: Španielske nehnuteľnosti a korona kríza
 4. Marek Mensák: Rodičia vyzývajú k celonárodnej diskusii o vízii školstva
 5. Július Kovács: Boris od mafiánov k presedovi parlamentu plus video
 6. Marek Tencer: Premiér Matovič už udržuje núdzový stav v rozpore zo zákonom
 7. Martin Žilinčík: Smer Komjatice
 8. Gabo Németh: Corona vírus - 19 a premiér SR Igor Matovič
 9. Samuel Chrťan: Jedna vec, v ktorej mal Slota pravdu
 10. Lubomir Zahora: Korona a kyberkriminalita


Už ste čítali?