Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Niečo z Malohontu - 1 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Jano

škoda, že si neurobil detailnejšie fotky z nástenných malieb - sú skutočne krásne. A vrelo odporúčam návštevu kostola v Kraskove. Genius loci je tam ešte silnejší ako v Rimavskej Bani.

mimochodom kostol v Rimavskej Bani sa objavuje aj v Jiráskovom románe Bratstvo - miestni obyvatelia spolu s bratríckymi bojovníkmi sa v ňom bránia útoku Madarov
 

Ďakujem,

o Kraskove viem, aj o Kyjaticiach, aj o Malých Terjakovciach (tam som už bol, žiaľ, len zvonku ho mám), aj ďalšie v Malohonte sú krásne, žiaľ, pre pešieho turistu sú od ruky medzi horami. V každej malej dedinke evanjelický kostol. V Dúžave je šiesty artikulárny drevený kostol, ktorý toho pochodil: Klenovec - Selce - Dúžava. Je málo známy.
Bratstvo som čítal ostatný raz pred takými 65 rokmi ako žiak ľudovej školy, takže už si tie detaily nepamätám.
 

ešte

by som dodal, že tieto vidiecke , historicky cenné kostoly môžu byť pri Tvojej návšteve zatvorené, ale skoro všade je umiestnený telefonický kontakt na osobu, ktorá má kľúče a príde otvoriť

niekedy striktne vyžaduje vstupné a poplatok za fotenie, niekedy stačia 2 E do vrecka, alebo do pokladničky

úsmevná bola príhoda so starou pani v Chyžnom pred niekoľkými rokmi - po skončení prehliadky povedala " a teraz mi dajte nejaké peniaze, lebo pán farár povedali, že oni mi nedajú za otváranie kostola nič, že si mám pýtať od turistov"
 

Ďakujem, o tom viem.

s tým som sa už tiež stretol, napr. v troch drevených kostoloch na Orave: v Tvrdošíne normálne vstupné na vstupenku, v Istebnom zadarmo po dohode s príjemnou pani farárkou, v Leštinách pani farárka pýtala za fotenie 1000,- Sk, čo pre dôchodcu bol vtedy veľký peniaz (fotky na blogu sú samozrejme nehonorované). Aj tam je ceduľka na telefón. Párkrát som bol za pani farárkou, aj na spovedi so všetkým som sa zúčastnil. Aj pani seniorke do Lipt. Jána som e-mailoval, zbytočne. Preto o tých prvých dvoch som už písal, o Leštinách nie, hoci vlastných fotiek zimných i letných mám habadej.
Mám aj prísľub od pána primátora z Hnúšte, že mi vybaví návštevu kostolov v Malohonte ako protislužbu, že použijú moju fotku kamenného mosta na magnetku. Ale ja ako pešiak som odkázaný len na hromadnú dopravu, teda z dediny do dediny peši. Doprava do odľahlých dedín (a to sú skoro všetky) veľmi riedka, v sobotu a v nedeľu žiadna.
 
Hodnoť

Prezradíš, Ján...

... kým si Ty bol v minulom ;-)) živote, keď Ťa tak detailne interesujú kostoly? Inak, vitaj znovu na blogu- chýbal si nám
 

Jožka,

ďakujem za privítanie. Neviem, čím som bol v minulom životetak, ako neviem, čím budem v budúcom, ale viem, prečo ma zaujímajú kostoly, najmú stará dedinské: na mnohých dedinách nieto čo obdivovať, jedine kostoly. Námestia celé vykachličkované ako v hociktorom meste, žiadne mohutné stromy, staré domy... Kostoly sú všade iné, dýchajú históriou, sú pastvou pre oči...
 
Hodnoť

 

Janko, vďaka za nahliadnutie do tohto kúta Slovenska, v ktorom som už nebola možno aj 30 rokov. Sestra bývala v Hnúšti zopár rokov, tak bol dôvod tam ísť. Aj dnes by bol dôvod, lebo ma to ťahá takmer všade, čo vidím od turistov tu na blogu, neviem prečo, stále mám pocit, že mi chýba čas. Ale pravda je, že stále sú nejaké iné priority.
Veľmi sa mi páčia tie maľby na kazetách chóru a tiež stanička v Rimavskej Bani. Tá vyzerá úplne ako z iného tisícročia. Veď aj je. Dúfam, že sa do jej renovácie nepustí EÚ so svojimi kritériami na modernú stanicu:-)
 

Janka,

renovácia... Pred dvomi dňami som bol v jednom starom kostolíku na strednom Považí. Tiež krásny, práve ho renovujú, ale žiadne vnútorné maľby, no architektúra krásna. Dnes som bol tiež na strednom Považí obdivovať jeden starý vodný mlyn, aj tam dokončujú renováciu. Aj v Necpaloch naprostred dediny bol vodný mlyn s dlhým upraveným prívodom vody - dnes je z neho prvá dedinská elektráreň.
Hnúšťu mám tiež poobzeranú, keď som tam bol za starým kamenným mostom za mestom.
Aj ja by som rád pochodil viaceré miesta, ktoré mám vytypované, ale ten čas...
 


Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Jozef Kmeto zomrel v sanitke. Jeho posledná výzva "neveriacim" 10 825
 2. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 8 539
 3. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 4 813
 4. Jozef Kmeto: Obezita mi vzala všetko 4 582
 5. Peter Kollega: Robert Fico ako verejný obhajca zločinca Dušana K. 3 757
 6. Juraj Paškuliak: Matovič je klamár a vydierač. Po celoplošnom testovaní bude aj tak musieť byť lockdown 2 694
 7. Rudolf Pado: Päťdesiat vlkov opäť na odstrel 1 994
 8. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Udusená v open space 1 920
 9. Maroš Chmúrny: Spoločná zodpovednosť a R. Fico žije v strachu 1 876
 10. Zuzana Pelaez: Konzum v Kolumbii: dovidenia shopoholizmus, vitajte v ére našich prarodičov. 1 857

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Vystavme na plošnom testovaní Matovičovi žltú kartu
 2. Gabo Németh: Nečakaný darček
 3. Tomáš Jurkovič: Osamostatnenie sa malých mestských častí môže spôsobiť veľké výpadky príjmov pre Košice.
 4. Stanislav Martinčko: J. Blanár: Koronu by sme porazili lockdownom, firmy, občanov odškodnili!
 5. Ladislav Větvička: Hrdy slovensky narod si necha strkat klacek do hlavy...
 6. Štefan Vidlár: Reči, reči, reči...
 7. Milan Božik: Naše mamy: ,,Nechytaj tie peniaze, sú špinavé”. Koronavírus a digitalizácia - prepojenie?
 8. Dušan Seberíni: Pán minister Krajčí nešaškujte
 9. Peter Slivovic: Prízrak
 10. Jozef Legény: Bytové hospodárstvo s.r.o. Revúca - čierna diera kde miznú peniaze Revúcej a Revúčanov


Už ste čítali?