Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Martin - Tomčany - hrad Sklabina - Stará Bôrová - Martin (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Dosť si toho pochodil, Janko, keď si len tak za dom vyšiel:-)
To si celú túru vydržal s rúškom? Priznám sa, že ja sa mu v prírode vyhýbam. Aj ľudí je tam tak málo, že ani nemá kto kontaminovať.
Verím Ti, že Ti teraz trochu Tvoj starý dobrý favorit chýba. Bicykel je teraz môj hlavný dopravný prostriedok.
 

Janka,

bolo to čosi nad 20 km, ale hlavné, že to celé bolo v otvorenej prírode. Nebolo to také jednotvárne, ako keď ideš len horou: naľavo i napravo iba kmene stromov, ani nebo poriadne nevidíš. Také niečo nie je pre mňa - treba pestrosť.
Bicykel v terajších podmienkach veľmi chýba, kedysi to bol môj druhý život.
 
Hodnoť

Janko, výborne

prešiel si môj chotár, 24 rokov som tam pravidelne vyvádzal svoje deti. Tie stromy, ktoré slúžili, ako most, sú tam stále pozerám, pešo, na bicykli, na lyžiach, zima, leto, jeseň jar, boli tam vždy krásne zážitky s korunou výhľadov, na Malú a Veľkú Fatru. Pred chvíľou, ešte v čase okresnej karantény, som to opäť prešiel až na Katovu Skalu. Tú trasu, tiež volám "Slivková álej". Našiel si ich?
 

Miro,

neviem, či si myslel to, čo ja, ale podľa mňa je to "trnková aleja", tie divoké malé slivôčky. Sú tam okolo cesty, napr. od Bôrovského potoka hore na Bukovinku alebo k sučianskemu motokrosu. Ešte len začínajú rozkvitať, sem-tam jeden krík. Keď je to rozkvitnuté celé, veľmi pekne to pôsobí.
Aj Katovu skalu mám za sebou neraz prejdenú, veď je len na skok, napr. tu: https://urda.blog.sme.sk/c/137...
 

Janko,

myslel som, že si šiel od západu na hrad Sklabiňa, podľa jednej fotky, to určite by si natrafil na veľkú slivkovú neoplotenú záhradu. Inak pre bikerov, hotový raj, je celá kotlina...
 

Miro,

šiel som od západu, popri Tomčanoch, Diakovej, popod Breziny, ponad Sklabiňu. Ale chodievam tu často kade-tade, aj povedzme z Mestske Bôrovej do Starej Bôrovej na také krátke prechádzky.
 
Hodnoť

super

aj pešo sa dá na pekné miestečká po okolí. Ako teraz vyzerá Sklabinský hrad? Robí sa tam niečo? Keď som tam bola pred pár rokmi tak akurát buriny po pás, všetko zarastené ale tie kozy tam už boli :) zrejme nestíhali spásť. Pekné to tam na okolí máš
 

Irenka,

o tom, že Turiec je pekný, o tom nemožno pochybovať. Len teraz sa vyhýbam miestnej doprave a stretávaniu sa s ľuďmi a keďže bývam na Severe na kraji z východu, tak chodím len na východ alebo na sever od Martina.
Hrad je v takom stave, ako pri našej minulej návšteve s kamarátmi z Piešťan. Ale zas, keď tam často chodíš, tak tie zmeny ani nepostrehneš.
 
Hodnoť

Minulé leto

som sa vybral pozrieť po nejakých rokoch tie usadlosti na Starej Bôrovej, ale to len na skok, plánoval som sa odtiaľ vrátiť a ísť späť na Dražkovce alebo Tomčany. Na Starú Bôrovú nechodím lebo som to mal za koniec sveta, a minulé leto som si tam všimol tabuľku, ktorá nabáda na návštevu hradu Sklabiňa. Išiel som teda tou cestou, ktorou by sa podľa tabule malo ísť ku hradu a došiel som na lesnú zvážnicu s hlbokými koľajami po traktoroch. Začínala dosť prudko, tak sa mi tam nechcelo trepať, lebo som si ani nebol istý či je to správna cesta k hradu, keďže to nebolo nikde označené. Neviem či to podľa tohto opisu spoznáte, a môžete potvrdiť že je to cesta k hradu. Ale asi skúsim niekedy ísť najprv asfaltkou k hradu ako vždy a potom z vrchu kopca vyskúšam nájsť túto cestu na Starú Bôrovú. Mám rád, keď aj v Turci nájdem miesto, kde som ešte nebol, dokáže to potešiť. Pekné výlety a veľa zdravia prajem.
 

Ďakujem, Maroš.

Pravdepodobne si šiel správnou cestou. Keď teraz boli horúce dni, tak tá cesta bola suchá, ide hore popri potoku, len na niektorých miestach mokrá od potôčikov zo studničiek. A keby si aj neprišiel rovno na hrad, to sa trocha vyššie potom stáča napravo, nič by sa nestalo. Cez lesík by si zišiel ku Kantorskému potoku a na cestu zo Štiavničky do Podzámku. Z Podzámku je hrad už hneď.
Ale istejšie je vybrať sa z opačnej strany zo Sklabine alebo Podzámku na hrad a z hradu do Starej Bôrovej.
 
Hodnoť

Krásne

Krásne a vzácne!
Ale k tomu hradu:
Kus za ním pramenia dva potoky a majiteľ hradu im dal mená - Jordán a Kedron.
Je tak trochu hanbou Martina, že za to, že sú to biblické mená, snažia sa ich nahradiť čímkoľvek iným! V tom by sa mal urobiť poriadok.
A keď sme už pri potokoch, cez Martin tečie, krásny potok Silava, zaujímavý tým, že v Martine netečie dole svahom, ale po vrstevnici. Ibaže:
1/ väčšina martinčanov tevie ako sa ten potok volá, a vôbec ho nepoznajú
2/ tesne pred ústím ktorýsi haj zlovia zaústili do neho splašky a krásny čistý potôčik smrdí ako stoka.
Myslím, že by sa mali v školách učiť na náboženstve aj biblický zemepis (Jordán, Kedron) a na zemepise v každom meste ten lokály zemepis.
 
Hodnoť

V Martine a na okolí

je veľké množstvo potôčikov, mnohé z nich sú teraz vyschnuté.
K Jordánu a Kedronu: O Kedrone neviem nič, dozvedel som sa o ňom prvý raz. K Jordánu chodím s kamarátom Gorom (vnučkiným psom) na prechádzky. Veď v Priekope majú podľa neho aj ulicu Za Jordánom (od kostola ku križovatke pri Lidli). Na jednej strane Jordánu je Priekopská ul., na druhej Za Jordánom.
 


Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 5 558
 2. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 2 305
 3. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch 1 801
 4. Elena Antalová: Po Ficovi sa Pavol Habera pustil do Matoviča 1 665
 5. Pavel Macko: Generálnym prokurátorom bude M. Žilinka, ktorý dôveroval Čižnárovi 1 382
 6. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 1 298
 7. Věra Tepličková: Zabudol vôl, že teľaťom bol, alebo keď sa opozíciou v koalícii stáva premiér 1 191
 8. Jakub Pohle: Ako sa policajt a SISkár stretol s vybavovačom z pozadia SNS 1 098
 9. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 560
 10. Aleš Tvrdý: Rande pred 15 rokmi alebo dnes 540

Rebríčky článkov


 1. Lukáš Baloga: Medzi najzaujímavejšie investície roka 2021 môžu patriť meny, hodnotové akcie a rozvojové
 2. Vladimír Seman: Tiger spod Tatier cerí zuby
 3. Ján Škerko: Som abstinent. A čo teraz?
 4. Ivan Čarnogurský: AKTUÁLNE ZATÝKANIE – dôsledok NEMORÁLNYCH IDEOLOGICKÝCH SPOJENECTIEV
 5. Dušan Seberíni: Kde skladuje Matovič koronavírusy?
 6. Peter Zajac: Nerob si starosti, štát sa o teba na dôchodku (ne)postará…
 7. Miriam Studeničová: Kritika ženského odievania
 8. Jozef Legény: Koľko koronahibakušov má na svedomí premiér Matovič?
 9. Marian Vojtko: v Tescu teroristom?
 10. Ján Franz: Cintoríny v obci Dobrá voda


Už ste čítali?